O kapele

Tato kapela SEMTAM vznikla na podzim roku 1981, se záměrem hrát bluegrassovou muziku tak trochu jinak. Nešli jsme cestou kopírování amerických kapel, tak jak bylo v tu dobu obvyklé. Trochu nám nahrávala ta skutečnost, že naše hlavní osobnosti kapely, Pavlína Jíšová, Jarda Matějů, Pepa Hlavenka a později i Vojta Zícha, nebyli žádní velcí příznivci ortodoxního bluegrassu. A tak jsme vybírali repertoár podle toho, jak se nám písnička líbila a nebylo vůbec důležité, z jakého šuplíku pocházela. Dál už jsme si ji přizpůsobili k obrazu svému. Vlastní tvorba vznikala pak ve stejném duchu. Od samého počátku jsme disponovali výbornými zpěváky a proto i vokální projev celé kapely byl specifický a nenapodobitelný. V tomto duchu jsme pokračovali i v pozdější době. Hlavním směrem kapely byla hezká písnička, v dobrém slova smyslu takový český bluegrass "popík".

KapelaKdyž jsem před léty kapelu zpět přivedl k životu a kývly mi na spolupráci  bývalé zpěvačky Lenka Jakschová Huszárová a Michaela Hálková, bylo rozhodnuto, co se bude do budoucna hrát. Sestavu doplnil výborný zpěvák a hráč na mandolínu z bývalé Ztuhy Pepa Pospíšilík a vynikající vokál byl opět na světě. Oprášili jsme nejhezčí písničky z minulé éry a začali pracovat na nových, protože ani z úspěšné minulosti se nedá dlouho žít. Později k nám přichází talentovaný kytarista Luboš Maškara, s jeho mládím i elánem do života a muziky, což jsme potřebovali jako sůl. Ale až s příchodem dalšího mladého muzikanta, vynikajícího pražského baskytaristy Prokopa Saidla, získává kapela ten správný hutný rytmický projev. Byla to jen otázka času, kdy se do kapely zase vrátí původní člen z minulé éry, vynikající banjista  Vojta Zícha. S jeho výrazným zvukem banja přišla do kapely i pohoda a atmosféra z minulé úspěšné doby.

Ale kapela je živé těleso a proto muzikanti přichází a odchází. Míšu Hálkovou, která šla za profesí k Žalmanovi, nahradila Pavla Blažková Panská a místo Pražáka baskytaristy Prokopa Saidla přišel Budějovičák Jirka Výborný. Post baskytaristy začíná být horkým, na podzim 2013 přichází do kapely Petra Želiborová a současně dochází k poslední změně v kapele, Luboše Maškaru vystřídal už v minulosti jednou člen kapely, vynikající kytarista Tomáš Berka a tím se kruh uzavírá. A aby to nebylo tak jednoduché, tak vloni na podzim Pavle přibyl doma jeden malý muzikant a my museli hledat záskok, protože všechny koncerty už Pavla nestíhala. Naštěstí nám přišla do cesty talentovaná mladá písničkářka Kristína Nídlová Dlouhá a z  výpomoci přes léto vyplynula stálá práce v kapele SEMTAM. Takže jednou nás je možno vidět s Pavlou, jindy s Kristínou.

Kapela působí vyrovnaným projevem kvalitního vokálu a v současnosti ještě hutnějším doprovodem a brilantními sóly. To vše by nefungovalo bez hezkých písniček a těch máme v zásobě dost. Jak těch slavných z historie, tak úplně nových, které jsou také na posledním CD Návrat.

 Kapela SEMTAM oslavila 35 let od svého založení a ze dvou oslavných koncertů vzniklo živé cédéčko SEMTAM 35 LIVE, na kterémse předvedla řada vynikajících muzikantů z celé historie kapely.

Současné obsazení kapely:

Luboš Marek – kapelník a housle, Vojta Zícha – banjo, Petra Želiborová – baskytara, Tomáš Berka – kytara, Pepa Pospíšilík – zpěv a mandolína a zpěvačky Lenka Huszárová a Pavla Blažková Panská nebo Kristína Nídlová Dlouhá