O kapele

Tato kapela SEMTAM vznikla více jak před třiceti lety, na podzim roku 1981, se záměrem hrát bluegrassovou muziku tak trochu jinak. Nešli jsme cestou kopírování amerických kapel, tak jak bylo v tu dobu obvyklé. Trochu nám nahrávala ta skutečnost, že naše hlavní osobnosti kapely, Pavlína Jíšová, Jarda Matějů, Pepa Hlavenka a později i Vojta Zícha, nebyli žádní velcí příznivci ortodoxního bluegrassu. A tak jsme vybírali repertoár podle toho, jak se nám písnička líbila a nebylo vůbec důležité, z jakého šuplíku pocházela. Dál už jsme si ji přizpůsobili k obrazu svému. Vlastní tvorba vznikala pak ve stejném duchu. Od samého počátku jsme disponovali výbornými zpěváky a proto i vokální projev celé kapely byl specifický a nenapodobitelný. V tomto duchu jsme pokračovali i v pozdější době. Hlavním směrem kapely byla hezká písnička, v dobrém slova smyslu takový český bluegrass "popík".

KapelaKdyž jsem před léty kapelu zpět přivedl k životu a kývly mi na spolupráci  bývalé zpěvačky Lenka Jakschová Huszárová a Michaela Hálková, bylo rozhodnuto, co se bude do budoucna hrát. Sestavu doplnil výborný zpěvák a hráč na mandolínu z bývalé Ztuhy Pepa Pospíšilík a vynikající vokál byl opět na světě. Oprášili jsme nejhezčí písničky z minulé éry a začali pracovat na nových, protože ani z úspěšné minulosti se nedá dlouho žít. Později k nám přichází talentovaný kytarista Luboš Maškara, s jeho mládím i elánem do života a muziky, což jsme potřebovali jako sůl. Ale až s příchodem dalšího mladého muzikanta, vynikajícího pražského baskytaristy Prokopa Saidla, získává kapela ten správný hutný rytmický projev. Byla to jen otázka času, kdy se do kapely zase vrátí původní člen z minulé éry, vynikající banjista  Vojta Zícha. S jeho výrazným zvukem banja přišla do kapely i pohoda a atmosféra z minulé úspěšné doby.

Ale kapela je živé těleso a proto muzikanti přichází a odchází. Míšu Hálkovou, která šla za profesí k Žalmanovi, nahradila Pavla Blažková a místo Pražáka baskytaristy Prokopa Saidla přišel Budějovičák Jirka Výborný. Post baskytaristy začíná být horkým, na podzim 2013 přichází do kapely Petra Želiborová a současně dochází k poslední změně v kapele, Luboše Maškaru vystřídal už v minulosti jednou člen kapely, vynikající kytarista Tomáš Berka a tím se kruh uzavírá. A aby to nebylo tak jednoduché, tak vloni na podzim Pavle přibyl doma jeden malý muzikant a my museli hledat záskok, protože všechny koncerty už Pavla nestíhala. Naštěstí nám přišla do cesty talentovaná mladá písničkářka Kristínka Nídlová a z loňské výpomoci přes léto vyplynula stálá práce v kapele SEMTAM. Takže jednou nás je možno vidět s Pavlou, jindy s Kristínkou.

Kapela působí vyrovnaným projevem kvalitního vokálu a v současnosti ještě hutnějším doprovodem a brilantními sóly. To vše by nefungovalo bez hezkých písniček a těch máme v zásobě dost. Jak těch slavných z historie, tak úplně nových, které jsou také na posledním CD Návrat.

A úplně poslední informace.  Kapela SEMTAM vloni oslavila 35 let od svého založení a ze dvou oslavných koncertů vzniklo živé cédéčko SEMTAM 35 LIVE, na kterémse předvedla řada vynikajících muzikantů z celé historie kapely. Nyní se dostává k našim posluchačům.

Současné obsazení kapely:

Luboš Marek – kapelník a housle, Vojta Zícha – banjo, Petra Želiborová – baskytara, Tomáš Berka – kytara, Pepa Pospíšilík – zpěv a mandolína a zpěvačky Lenka Huszárová a Pavla Blažková anebo Kristínka Nídlová.